Klubi
15.02.16

Ekskursioon Aldarise õlletehases

Aldaris on ajalooliselt üks Läti väärikamaid ja hinnatumaid pruulikodasid, mille põnev ja rikkalik ajalugu ulatub enam kui 150 aasta taha.

 

Täpselt nii nagu igal pika ajalooga ettevõttel on ka sellel pruulikojal olnud kergemaid ja raskemaid aegu. Just neid viimaseid koges Aldaris alles hiljuti, umbes kümmekond aastat tagasi, kui nende tehnikapark ja ambitsioonid olid vananenud ning keeruline oli leida õiget suunda, kuhu liikuda. Oli ilmselge, et vanaviisi ei saa jätkata ja midagi tuleb muuta. 2015. aasta kevadel jõudiski kätte suur muutus: avati uus moodne mikropruulikoda ja suleti vana amortiseerunud tehas.

 

Uue pruulikojaga kaasnesid ka uued väljakutsed ja nüüd on Aldaris keskendunud käsitööõlledele. Antvärgi Klubil oli suur rõõm pruulikoda külastada ja õllesommeljee Andris Rasiņši juhtimisel selle värvikast ajaloost, moodsast pruulikojast ja põnevatest õllesortidest osa saada.

„Kui ma alguses arvasin, et ekskursioon saab olema puhtalt õlle pruulimise teemal, siis eksisin. Ma ütleks, et sain suurema elamuse hoopis selle pruulikoja ajaloost ja põnevatest seikadest. Näiteks ei teadnud ma, et ajalooliselt on pruulmeistrid olnud naised ja mehed on selles ametis domineerima hakanud alles hiljuti. Samuti oli põnev fakt see, et Aldaris on kunagi olnud Euroopa kõige kaasaegsem õlletehas. Vägev, eks? Tegelikult sai neid huvitavaid fakte ekskursiooni käigus kuulda kümneid, kui mitte sadu. Teisisõnu: ma arvan, et igaüks peaks seda pruulikoda ja muuseumi ikka ise külastama ja leidma enda jaoks oma tipphetked.” võttis ekskursiooni kokku Antvärgi Klubi liige Sven Luka.

 

Põnev fakt:

Algselt oli õlletehase nimi Mežpils, saksa keeles Waldschlösschen, mis tähendab metsalossi. Seda ajaloolist nime kannab mälestuse hoidmiseks ka Aldarise uus edukas õllebränd Mežpils.