Muud lood
26.05.16

Saage tuttavaks IPA’ga

Kui sa oleksid öelnud 10 aastat tagasi baarmenile, et soovid IPA õlut, oleks ta vaadanud sind küllaltki imelikult. Suure tõenäosusega oleks baarmen andnud lihtsalt mõne kibeda õlle, sest päris IPA oli siis nišitoode.

10 aastat tagasi jõid paljud trenditeadlikud noored lager stiilis õlut. Imestama paneb aga see, kuidas inimesed, kes pöörasid nii suurt tähelepanu hip-hop muusikale ja sellele, milliseid päikseprille nad kandsid, pöörasid nii vähe huvi sellele, mida nad oma kõrist alla kallasid. Aastast 2012 on aga asjaolud muutunud. Äkitselt on populaarsust kogunud käsitööõlled ja neile spetsialiseerunud pubid.

Aga mis üldse on IPA?

IPA ehk Indian pale ale on Inglismaalt pärit õlleliik, mis sai alguse probleemist – kuidas viia briti õlu üle ookeani läände. Väljas oli liiga kuum, et Indias õlu pruulida ja tuli välja mõelda mõni teine lahendus. 1780. aastal lahendas Londoni pruulija Hodgson olukorra  sellega, et pruulis väga humalarikka õlu, mille algseks nimeks oli October ale. See õlu oli niivõrd suure humalasisaldusega, et seda oleks saanud hoiustada keldrites nagu veini. See humalarikas õlu mitte ainult ei elanud üle teekonda, vaid aretas lausa uue õlleliigi. See oli IPA prototüüp, mis India kliimas muutus veidi heledamaks ja värskendavamaks. Hiljem imiteerisid Hodgson’i õlu paljud suured pruulikojad, eesotsas Bass’iga. Kuid pruulikojad vähendasid humala kogust ja proovisid luua sarnasust pigem heleda õllega. Selliste muudatustega hakkas aga õige IPA välja surema.

Mõne aja möödudes, umbes 1976. aastate kandis hakkas Ameerikas järjest populaarsemaks muutuma õlle pruulimine. Paljud ameerika pruulikojad hakkasid järk järgult elustama ununenud briti õllestiile – kaasaarvatud IPA’t. Ameerika IPA’st leidis rohkelt nii humalat kui alkoholi. Ameerikast rändas IPA tagasi üle Atlandi kodumaale.

Naljakas on mõelda selle pika teekonna peale – õlu leiutati Inglismaal India turu jaoks, taasavastati Indias ameeriklaste poolt ja lõpuks jõudis ringiga tagasi Inglismaale, kus ameeriklasi kopeerides hakati seda uuesti pruulima.

Hea uuesti sündinud IPA näiteks on Jaipur by Thornbridge, mille maitses on tunda tsitruselist humalat. Nüüd võiks igaüks kujutleda, et see maitseks veel paremini peale kuue kuulist india ookeanil õõtsumist.

Artiklis on kasutatud Henry Jeffreysi artiklit The Guardianis. Henry Jeffrey on kirjanik, kes on spetsialiseerunud just jookidest kirjutamisele. Ta on kirjutanud raamatu “Empire of Booze” ja avaldab oma mõtteid sageli ka Twitteri kontol @henrygjeffreys.